- Početna
- Blog
- Naturističko obeležavanje osmog marta
Naturističko obeležavanje osmog marta
Objavljeno 18.03.2023.
Oznake
8. mart
praznik
Ja sam svoju suprugu osmog marta uveče izveo u naturistički wellness. To je veoma pristojno i mirno mesto sa izuzetno jednostavnim dres kodom - papuče, peškir i osmeh, pa nije bilo potrebe za kupovanjem skupe garderobe, šminke, a ni nakit ni frizura nisu bili neophodni.
Atmosfera u wellness-u je uvek mirna i prijateljska, ima dosta stalnih posetilaca koji se međusobno već poznaju, a nova lica su uvek dobrodošla i rado viđena. Osmog marta prijatno nas je iznenadio dolazak dva nova bračna para, i nadamo se da ćemo ih često viđati i nadalje.
Pored čestitanja osmog marta damama, bilo je i povremenog i umerenog ćaskanja i sa novim drugarima, a i sa onima koje poznajemo od ranije. A bilo je i ćutanja, jer važan deo protokola u naturističkom wellness-u je i mentalna relaksacija u miru i tišini, uz ambijentalnu muziku. Ovo najčešće ide uz izležavanje u toploj vodi đakuzija, sa šest minuta vodene masaže i dva minuta pauze, naizmenično. Neki odsede jedan ciklus pa odu dalje, a neki odsedimo i po tri-četiri...
Za parno kupatilo važi kraća minutaža, dva do pet minuta, jer para je stvarno intenzivna. U hladnijoj sauni može da se ostane (odkulira) i znatno duže, a u toplijoj (vrućoj) ne bi trebalo prelaziti petnaestak minuta, mada ima junaka koji ostaju i duže. Supruga i ja smo za ovaj malo kraći termin (radnim danom od 21:30 do ponoći) uspeli da se u toploj sauni provozamo tri puta po 10-12 minuta, uz obavezni odlazak na pojilo (automat sa toplom/hladnom vodom za piće) pre i posle saune.
A posle saune - pravac garnitura za sedenje, za polako spuštanje telesne temperature na normalnu, a onda i malo voća koje je tu na raspolaganju, ili čaj. Ko ne voli da sedi, a voli da se malo podgreje dok leži - može na tepidarijum. Mi ga te večeri nismo uznemiravali.
U svakom slučaju, posle saune ne treba žuriti u bazen, jer onda kukamo da je voda u bazenu hladna - a nije. Bazen je jedino mesto u wellness-u gde nešto treba da se radi - da se pliva. Mada, ima nas koji u bazenu imitiramo lokvanje, "plivamo" u mestu bez ikakvih pokreta. Ipak, osmog marta uveče smo plivali, supruga i ja u dve ture po deset krugova. Lagano počinju kondicione pripreme za more, leto nije daleko... (Jeste, ali bolje da zamišljamo da nije.)
Voda u bazenu je podešena za rekreativno plivanje. Aktivnim plivačima bi bila pretopla, dok se neki lokvanji žale da je malkice hladna. Znači - taman onakva kakva treba da bude. Temperatura vazduha je 29°C, što znači da čak i neko ko je mokar, upravo izašao iz bazena, može da šeta ili leži na ležaljci pored bazena bez da se smrzne. Naravno, bez pokrivanja, umotavanja u peškire i bade mantile, jer ovde je suština biti oslobođen svega toga. U slobodi koju donosi naturizam ne može se uživati ako smo obučeni ili umotani.